1. Anasayfa
 2. Haberler

TİHA nedir? Akıncı TİHA nerelerde kullanılır, özellikleri nelerdir?

TİHA nedir? Akıncı TİHA nerelerde kullanılır, özellikleri nelerdir?
0

TİHA nedir? Akıncı TİHA nerelerde kullanılır, özellikleri nelerdir?

Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), sosyal medyada gündemi takip eden vatandaşların merak ettiği insansız hava araçları arasında yer almaya başladı. Türkiye’nin yıllardır yatırımlarını yaptığı ve ürettiği İHA, SİHA ve TİHA’lar, her türlü savaş koşulları ve arama kurtarma çalışmalarında kullanılabiliyor. Peki, TİHA nedir? Akıncı TİHA nerelerde kullanılır, özellikleri nelerdir?

Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), BAYKAR Milli S/İHA Sistemleri Üretim ve Ar-Ge Tesisleri’nde geliştirilen ve Türkiye’nin en gelişmiş özelliklere sahip insansız hava aracıdır. 2021 yılında ilk uçuşunu yapan Bayraktar Akıncı’yla birlikte Türkiye bu sınıfta insansız hava aracına sahip dünyadaki 4 ülkeden biri oldu.

Terörle mücadelede yerli ve milli bir savunma aracı daha Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine böylelikle girmiş oldu. AKINCI TİHA’NIN TÜM ÖZELLİKLERİ 40,000 Feet Uçuş İrtifası 24 Saat Havada Kalış Süresi Çift Yedekli SATCOM + Çift Yedekli LOS Tam Otomatik Uçuş Kontrol ve 3 Yedekli Otopilot Sistemi (Triple Redundant) Yer Sistemlerine Bağımlı Olmaksızın Tam Otomatik İniş ve Kalkış Özelliği GPS Bağımlılığı Olmaksızın Dahili Sensör Füzyonu İle Seyrüsefer Özelliği Tam Otomatik Seyir ve Rota Takibi Özelliği Seyir – Maksimum Hız 130 – 195 Knots Operasyonel – Maksimum İrtifa 30.000 feet – 40,000 feet Faydalı Yük Kapasitesi 1.350 kg Dahili Sensör Füzyonu Destekli Hassas Otomatik Kalkış ve İniş Özelliği Tam Otomatik Taksi ve Park Özelliği Yarı Otonom Uçuş Modları Desteği Hata Toleranslı ve 3 Yedekli Sensör Füzyonu Uygulaması Çapraz Yedekli YKİ Sistemi Özgün Yedekli Servo Aktüatör Birimleri Özgün Yedekli Lityum Tabanlı Batarya Birimleri Haberleşme Menzili LOS & BLOS Faydalı Yük – ISR Simultane EO/IR/LD, Çok Amaçlı AESA Radar & SIGINT Faydalı Yük – Mühimmatlar Lazer Güdümlü Akıllı Mühimmatlar, Füzeler & Uzun Menzilli Stand Off Mühimmatlar İtki Tipi 2 x 750 HP veya 2 x 450 HP Turboprop Motor Kalkış ve İniş Pist (Otomatik) Maksimum Kalkış Ağırlığı 5,500 kg Havada Kalış 24 saat Kanat Açıklığı 20 mt. Yükseklik 4.1 mt. Uzunluk 12.2 mt.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir