1. Anasayfa
 2. Haberler

İnsansı robot tarihinde ilk: XBot-L, Çin Seddi’ni tırmandı

İnsansı robot tarihinde ilk: XBot-L, Çin Seddi’ni tırmandı
0

İnsansı robot tarihinde ilk: XBot-L, Çin Seddi'ni tırmandı

Çin merkezli Robot Era şirketinin geliştirdiği XBot-L, Çin Seddi’ne tırmanan ilk insansı robot olarak tarihe geçti. Videolarıyla viral olan XBot-L, Çin Seddi’nin engebeli ve zorlu yollarında ustalıkla gezinerek büyük dikkat çekti.

Yapay zekanın yükselişiyle birlikte insansı robotların da gelişiminde önemli yol katedildi.

Çin merkezli Robot Era şirketinin geliştirdiği XBot-L, Çin Seddi’ne tırmanan ilk insansı robot olmayı başardı. Robot Era’nın YouTube kanalında paylaştığı videoda Çin Seddi’ne tırmanan ilk insansı robot olduğunu iddia ettiği XBot-L yer alıyor.

XBot-L, Çinli Unitree şirketinin H1 insansı robotu kadar hızlı ya da Boston Dynamics’in Atlas’ı kadar çevik olmasa da, Çin Seddi’nin engebeli ve bozuk kaldırımlarında gezinme konusunda dikkate değer bir beceri sergiledi.

Ayrıca merdivenleri ustalıkla kullandı ve hatta duvarın koruma kulelerinden birine ulaştığında tai-chi hareketleri yaptığı görüldü.

Robot Era bu yetenekleri, XBot-L’nin öngörülemeyen yüzeyleri yönetmesini ve loş alanları etkili bir şekilde keşfetmesini sağlayan tescilli takviye öğrenme (RL) teknolojisine bağlıyor. Geliştirici şirket, “Algısal RL algoritmaları, alışılmadık araziler karşısında robotun algılama ve karar verme kapasitesini güçlendirmeye yardımcı oluyor. Robot böylece karmaşık yol koşullarını tanıyabiliyor ve yürüme duruşunu zamanında ayarlayabiliyor” dedi.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir