1. Anasayfa
 2. Haberler

İnsan beyni düşünülenden 10 kat daha güçlü: Tüm internet verilerini depolayabilir

İnsan beyni düşünülenden 10 kat daha güçlü: Tüm internet verilerini depolayabilir
0

İnsan beyni düşünülenden 10 kat daha güçlü: Tüm internet verilerini depolayabilir

Yeni bir çalışmaya göre, insan beyni düşünüldüğünden çok daha fazla bilgi depolama kapasitesine sahip olabilir. Bu durum yaşlanma ve hastalıklarla birlikte hafızada yaşanan gerilemenin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir.

Bilim insanları, insan beyninin önceden düşünülenden 10 kat daha fazla bilgi tutabildiğini keşfettikleri bir çalışma yayımladılar.

Önceki araştırmalar, beyinde yeni bilgilerin öğrenilmesi ve hatırlanmasının, sinaps adı verilen sinir bağlantılarını güçlendirdiğini göstermişti. Ancak, bireysel sinapsların gücünü doğru bir şekilde ölçmek nörologlar için zorlu bir görevdi. 

Neural Computation dergisinde yayımlanan yeni teknik, sinaptik gücü ve bu sinir bağlantılarının ne kadar bilgi depolayabileceği hakkında yeni bilgiler sunuyor. Bu yöntemin, beyindeki öğrenme ve bellek süreçlerini daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceği düşünülüyor. 

Çalışmanın ortak yazarı olan Terrence Sejnowski “Artık sinapsların gücünü, nöronların bu gücü ayarlamadaki hassasiyetini ve sinapsların depolayabildiği bilgi miktarını inceleyen bir teknik oluşturduk; bu da beynimizin daha önce düşündüğümüzden 10 kat daha fazla bilgi depolayabildiğini bulmamıza yol açtı” diye konuştu. Sejnowski, çalışma sayesinde nöronların birbirine nasıl ve nerede bağlandığını tanımlama konusunda artık daha iyi olduklarını belirtti. 

TÜM İNTERNET VERİSİNİ DEPOLAYABİLİR 

Bu bulgu, sinaptik plastisitenin, yani sinir bağlantılarının güçlenmesinin, yeni bilgilerin kodlanmasını sağladığı sürecin önemini vurguluyor.

Araştırmacılar sinapsların kaç bit bilgi tutabileceğini belirlemek adında genellikle bilgisayarları incelerken kullanılan bir yöntem uyguladı.

Sıçan hipokampusundaki sinaps çiftlerini inceleyerek, her bir sinapsın 4.1 ile 4.6 bit bilgi saklayabileceğini belirlediler. 100 trilyondan fazla sinaps yer alan insan beyninin en az bir petabayt bilgi tutabildiği bunun da tüm internet verisinin depolanmasıyla eşdeğer olduğu belirtildi. 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir