1. Anasayfa
 2. Haberler

Evrenin görünmeyenleri: Avrupa uzay Ajansı’nda en büyük uzay fotoğrafları

Evrenin görünmeyenleri: Avrupa uzay Ajansı’nda en büyük uzay fotoğrafları
0

Evrenin görünmeyenleri: Avrupa uzay Ajansı'nda en büyük uzay fotoğrafları

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Euclid sondasından gelen yeni fotoğraflarla kozmosun şimdiye kadar çekilmiş en büyük görüntülerini yayınladı. Geçtiğimiz yaz Florida’dan havalanan İngiltere destekli uzay aracı, Dünya’dan yaklaşık bir milyon mil uzaklıktaki görüş noktasından beş yeni enstantane gönderdi. Bunlar arasında 30 milyon ışık yılı uzaklıktaki Samanyolu’na benzeyen spiral bir galaksi, denizanası şeklindeki güzel bir uzak gaz ve toz bulutu da yer alıyor.

Avrupa Uzay Ajansı Euclid teleskopumuz tarafından sağlanan galaksilerin ve göksel olayların daha önce hiç görülmemiş, çarpıcı beş görüntüsünü yayınladı.
Dünya’dan yaklaşık 1 bin 600 ışıkyılı uzaklıkta bulunan  Messier 78, bu galaksi gökyüzündeki en parlak nebulalardan biri ve aktif bir yıldız oluşum bölgesidir.
NGC 6744, şu anda yerel evrenimizde kayda değer bir oranda yıldız oluşturan çubuklu bir spiral galaksi. Bu galaksi, benzerlikleri nedeniyle genellikle Samanyolu galaksiNİN ikizi olarak adlandırılır.
ESA, Abell 2764’ü, tamamen görünmez olan bir karanlık madde halesi içinde yörüngede dönen yüzlerce galaksiyi içeren çok yoğun bir uzay bölgesi olarak tanımlıyor.
Yaklaşık 70 gökadadan oluşan Dorado Grubu, yaklaşık 62 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunanan başka bir gökada kümesidir.
Abell 2390, Dünya’dan 2,7 milyar ışıkyılı uzaklıkta bulunan, birçok gökadadan oluşan dev bir kümelenmeden oluşan gökada kümesidir.
Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir