1. Anasayfa
 2. Haberler

Boeing’de felaket senaryoları: Starliner uçuşu ikinci kez ertelendi

Boeing’de felaket senaryoları: Starliner uçuşu ikinci kez ertelendi
0

Boeing'de felaket senaryoları: Starliner uçuşu ikinci kez ertelendi

ABD merkezli havacılık şirketi Boeing’in Starliner mekiği ile Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) yapmayı planladığı ilk astronotlu uçuş denemesi, helyum sızıntısı nedeniyle 21 Mayıs’a ertelendi. NASA’ya Starliner uzay aracı için parça tedarik eden ValveTech şirketi, bugün gerçekleşmesi planlanan fırlatmadan bir hafta önce “felaket riski” uyarısında bulunmuştu.

ABD merkezli havacılık şirketi Boeing’in insanları Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) ve alçak Dünya yörüngesindeki diğer noktaları gezdirmek üzere tasarladığı Starliner mekiğinin bugün yapılması beklenen astronotlu uçuş denemesi teknik arıza engeline takıldı. Boeing’den yapılan açıklamada, Starliner’ın servis modülünde tespit edilen helyum gazı sızıntısı nedeniyle fırlatmanın 21 Mayıs’a ertelendiği bildirildi. NASA ve Boeing’in sorunu güvenli bir şekilde çözmek için gerekli testleri sürdürdüğü ifade edildi.

DAHA ÖNCE DE ERTELENMİŞTİ Teknik bir sorun yaşanmaması halinde Starliner mekiği, 21 Mayıs saat 16.43’te ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan fırlatılacak. Starliner’ın ilk olarak 6 Mayıs’ta yörüngeye gönderileceği duyurulmuş, ancak uzay aracında tespit edilen valf arızası nedeniyle fırlatma 10 Mayıs’a ertelenmişti. Arızanın giderilmesinin zaman alacağını duyuran firma, daha sonra fırlatma tarihini 17 Mayıs olarak değiştirmişti.FELAKET RİSKİ UYARISI NASA’ya Starliner uzay aracı için parça tedarik eden ValveTech şirketi, bugün gerçekleşmesi planlanan fırlatmadan bir hafta önce uyarıda bulunmuştu. ValveTech başkanı Erin Faville bir basın açıklamasında , “Değerli bir NASA ortağı ve valf uzmanları olarak, fırlatma rampasında meydana gelebilecek bir felaket riski nedeniyle ikinci bir fırlatma girişiminde bulunulmamasını şiddetle tavsiye ediyoruz” demişti. Faville, NASA’yı “astronotların başına bir felaket gelmeden önce Starliner’ın güvenli olduğunu garantiye almak için kontrolleri iki katına çıkarmaya” çağırmıştı. Bu çağrının ardından fırlatma, ikinci kez iptal edildi. Bu durum art arda arızalar nedeniyle son zamanlarda manşetlere çıkan Boeing için son kötü haber niteliğinde.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir