1. Anasayfa
 2. Haberler

Ay’da astronotlara “Ölüm Duvarı” koşusu

Ay’da astronotlara “Ölüm Duvarı” koşusu
0

Ay'da astronotlara

İnsanlar yarım yüzyılı aşkın bir aradan sonra Ay’a dönmeye hazırlanırken, bilim insanları yer çekimsiz ortamda astronotları formda tutmak için bir çözüm buldu. Uzmanlar astronotlara kas kaybını önlemek için günde birkaç kez “Ölüm Duvarı” çevresinde koşmalarını tavsiye ediyor.

Düşük yerçekimi ortamında zayıflamalarını ve güçsüzleşmelerini önlemek için bilim insanları astronotların koşuya çıkmasını öneriyor. Ancak söz konusu ortam uzay olduğu için herhangi bir tür koşu değil; araştırmacılar astronotlara günde birkaç kez “Ölüm Duvarı” çevresinde koşmalarını tavsiye ediyor. Ölüm Duvarı, motosiklet sanatçılarının yer çekimine meydan okuyan gösterilerinde kullandıkları dev bir ahşap silindir. Araştırmacılar, kiralık bir “Ölüm Duvarı”nda 36 metre yüksekliğinde bir vinç ve birkaç ip kullanarak, bir insanın Ay’da yeterince hızlı koşmasının mümkün olduğunu gösterdi.

KAS KAYBINI ÖNLEYECEK

“Ölüm Duvarı”nda yapılan koşu sadece yerçekimini sıfırlamakla kalmaz, aynı zamanda kemik ve kas kaybıyla mücadele etmek için yeterli yanal kuvvet üretir. Milano Üniversitesi’nden fizyoloji profesörü Alberto Minetti, “Daha önce kimsenin bu fikri düşünmemesine şaşırdım. Bu, ayda eğitim almanın uygun bir yolu olabilir” diye konuştu.

İNSANLIK AY’A DÖNÜYOR Apollo programının 1972’de sona ermesinden bu yana insanlar Ay’a ayak basmadı, ancak NASA ve diğer uzay ajansları, uzun vadeli görevlerle geri dönüş için hazırlanıyor. Ay’ın zorlu ortamı, astronotların havaya, yiyeceğe ve suya sahip olmasını sağlamaktan uzay radyasyonuna karşı iyi korunmaya kadar birçok zorluğu beraberinde getiriyor. Yerçekimi koşulları farklı olacağı için astronotlar kemik ve kas kütlesinin yanı sıra koordineli hareketler için gerekli olan hassas sinir sistemi kontrolünü kaybediyor ve bu da “kondisyonsuz kalma” ile mücadeleye yönelik tedbirleri bir öncelik haline getiriyor.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir