1. Anasayfa
 2. Haberler

Yalnızca çok zekiler görebiliyor: Sapı olmayan çilek hangisi?

Yalnızca çok zekiler görebiliyor: Sapı olmayan çilek hangisi?
0

Yalnızca çok zekiler görebiliyor: Sapı olmayan çilek hangisi?

Bu son derece kafa karıştırıcı bulmacada yalnızca yüksek IQ’ya sahip kişiler sapı olmayan çileği fark edebiliyor. 15 saniyeden kısa bir sürede sapı olmayan çileği bulabilir misin?

Bulmacada, ilk bakışta hepsi aynı görünen, yeşil yapraklarla kaplı onlarca çilek yer alıyor.
Ama dikkatli bakınca bir tanesinin sapının olmadığını görüyoruz.
Göreviniz 15 saniyeden kısa bir sürede farklı çileği bulmak.
Bu resimde toplam iki at var, ikinci atı 10 saniyede bulabilir misiniz?
İkinci at, hayvanın kürkününde yazan “HORSE” kelimesiydi.
Bu güzel çiçeklerin arasındaki sinek kuşunu insanların sadece yüzde 10’u görebiliyor. Sen görebilir misin?
Bu işlemi yapabilir misiniz? İşlem sırasına dikkat ediniz!
15’i 3’e bölerek başlayın, sonuç 5 olur. Daha sonra 64’ü 2’ye bölün, sonuç 32 olur. Şimdi denklem 71 – 5 + 5 – 32 olur. Soldan sağa devam edin: 71’den 5’i çıkarın 66 elde edin, sonra 5’i 66’ya ekleyin, sonuç 71 olur ve son olarak 71’den 32 çıkarın. Son cevap 39’dur. Yani, 71 – 15 ÷ 3 + 5 – 64 ÷ 2 = 39
TikTok’ta görsel illüzyonlarla ünlenen Mia Yilin’in paylaştığı bu resim sayesinde, insanların kişiliği hakkında bir işaret sunabileceği belirtildi.
Resim hem dikey çizgileri hem de öpüşen iki dudağı anımsatıyor.
Mia, insanların görsel illüzyonda ilk gördükleri şeyin kişiliği hakkında bir işaret sunabileceğini iddia ediyor.
Sosyal medya platformu TikTok’ta görsel illüzyon paylaşımlarında bulunan Mia Yilin platform üzerinde kullanıcıları ikiye böldü.
Bazıları düz çizgi gördüğünü belirtirken, bazıları ise öpüşen dudak gördüğünü söyledi.
İşte Mia Yilin’in resimde ilk öpüşen dudak veya düz çizgi görenler için kişilik analizi.
Mia ilk olarak çizgileri gören insanların kişilik analizlerini “Eğer ilk olarak çizgileri gördüyseniz, o zaman en büyük özelliğiniz nezaketinizdir. Siz mücadele ediyor olsanız bile zor zamanlar geçirenler için kalbiniz acıyor.” diye açıkladı.Bu gücün gelecekte fayda sağlayacağını belirten Mia, “İyiliğiniz sayesinde hayatınızda birçok nimet ve sürprizle karşılaşacaksınız. Hassas bir zihne sahip duyarlı bir insansınız. Başkalarının duygularını kolayca anlayabiliyorsunuz ve diğer insanlara ve onların ilişkilerine büyük önem veriyorsunuz.” dedi.
Ardından içerik oluşturucu, ilk olarak öpüşen dudakları gören kullanıcıların kişilik analizleri için şu ifadeleri kullandı;”Eğer ilk kez dudakların öpüştüğünü gördüyseniz, o zaman geleceğinizde büyük zorluklar olmayacaktır. Karşınıza engeller çıksa bile, bunları kolaylıkla aşacaksınız.Yiyecek, para, barınma veya giyecek konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Yaşlandıkça daha müreffeh olacaksın. Çocukluğunuzdan beri başkalarına karşı hep çok sorumluluk sahibi oldunuz. Kariyerinizde en çok ihtiyaç duyduğunuz anda destek ve yardım alacaksınız, sıkı çalışmaya devam ettiğiniz sürece işler daha da iyiye gidecektir”
Bilişsel işlevleri yüksek tutmak için günlük bir bulmaca ile zihin egzersizi yapmak önemlidir, bu nedenle görseldek zeka oyunu düşündüğünüzden daha faydalı olabilir.
Şapka takan üç kişiyi 30 saniyeden kısa sürede bulabilir misiniz?
Bu zorlu yeni zeka oyunu, gözlerinizi düzinelerce latte arasında balkabaklı latteyi bulmaya zorluyor.
38 sayısını 10 saniyede bulabilir misiniz?
Kaç tane üçgen var? Her parçanın kendi üçgenini oluşturabileceğini, daha sonra başka bir parçayla eşleştirildiğinde başka bir üçgen oluşturabileceğini unutmayın.
Kakadu papağanlarının arasında kaç tane beyaz güversin var?
Resimdeki ilk satırda 7 = 42, sonraki iki satırda ise sırasıyla 6 = 30 ve 5 = 20 yazmaktadır. Ancak, dizinin son eklemesi yapılmamış, ‘3 =’ işleminin ardından gelen sayının cevabını bulmanız istenmiştir.
Bulmaca ilk başta oldukça zor gibi görünse de, görseldeki sayılar arasında bir ilişki kurduğunuzda, dördüncü satırın çözümünü hızlı bir şekilde yapacaksınız.
İngiliz Daily Mirror gazetesine göre ileri ve üstün zekaya sahip kişiler bu sorunun cevabını 11 saniyenin altında veriyor.
Siz de onlar arasında yer alıyor musunuz?
Her sayı kendisinden önce gelen rakamla çarpılır, yani 7 = 42 ise, 7, 6 ile çarpılarak 42 elde edilir. Benzer bir şekilde,6 = 30 sayısı da kendisinden önceki sayı olan 5 ile çarpılarak 30 sayısını verir. 
5 = 20 işlemi de 5 x4 çarpımının bir sonucudur. Bu mantıkla gidildiğinde 3’ün de kendinden önceki sayı ile çarpılması gerekir, yani 3 x 2 = 6.
Dolayısıyla sorunun yanıyı 6’dır.
Yeni bir optik illüzyon, insanların görüntüde ilk olarak hangi hayvanı gördüğüne bağlı olarak onların ne tür bir kişiliğe sahip olduğunu ortaya çıkardığını iddia etti.  Söz konusu resim, bu hafta bir sosyal medya platformunda 450 binden fazla takipçisi olan Mia adlı bir sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşıldı.  Yapılan paylaşımnda, görselde ilk önce hangi hayvanı gördüklerine bağlı olarak insanların içe dönük mü olduklarının anlaşıldığı belirtildi. Bununla birklikte görselde, bir aslan ve zebralar bulunuyor.  Peki siz ilk önce hangi hayvanı gördünüz?
Mia ilk olarak, fotoğrafta ilk önce zebraları gören kişilerin dışa dönük insanlar olduğunu belirterek,  “Eğer ilk olarak iki zebrayı gördüyseniz, sohbet etme ve arkadaşlık kurma konusunda harikasınız demektir.Başkalarının ne duymak istediğini her zaman biliyorsunuz ve sonuç olarak onları kendi isteğinize göre yönlendirebiliyorsunuz. Ancak, daha derin sorunlar söz konusu olduğunda, yalnızca ‘yakın arkadaşlarınıza ve ailenize’ güvenmeyi seviyorsunuz.” dedi.  Ardından Mia, aslanı ilk olarak  görmenin ne anlama geldiğini açıkladı:  “Eğer resimde  ilk olarak aslanı gördüyseniz, arada bir arkadaşlarınızla takılmayı seven biri olsanız da, özünde daha çok içe dönüksünüz ve yalnız geçirdiğiniz zamana değer veriyorsunuz demektir. Başkalarına karşı sesinizi nadiren yükseltiyorsunuz çünkü sadece yüksek sesle konuşmanın bir şey kazandırmayacağını biliyorsunuz.” dedi.
Papağanların arasındaki kelebeği bulabilir misiniz?
“Gizli daireler” içeren bir optik illüzyon sosyal medyada viral oldu. “Sandık İllüzyonu” adı verilen illüzyona sahip fotoğraf, ilk bakışta, özellikle eski binaların tavanları süsleyen gömme panelleri tasvir ediyor gibi görünüyor ve içerisinde daireleri algılayabilmek ilk bakışta neredeyse imkansız. 
Ancak, dikkatli bakıldığında görselde 16 dairenin olduğu görülüyor. Peki bunların nerede olduğunu 10 saniyenin altında tespit ederek, diğer insanlardan daha iyi bir gözlem yeteneğine sahip olduğunuzu kanıtlayabilir misiniz?
Sandık İllüzyonu, 2006 yılında ABD’de yer alan Stanford Üniversitesi’nde psikoloji ve görsel gelişim profesörü olan Anthony Norcia tarafından oluşturuldu. Profesör Norcia, “Bu görüntüye ilk kez bakanlar her zaman arka plandan ayrılmış 16 daireyi görmüyorlar. Bunun yerine, sıklıkla ‘kapı panelleri’ olarak tanımladıkları onlarca dikdörtgen görüyorlar.“ dedi. 
Norcia araştırmasında görüntüyü yaklaşık 100 kişiye gösterdiğini ve bu kişilerin daireleri görmesinin ortalama 45 saniye sürdüğünü belirtti.  Ancak, Norcia katılımcıların, çok daha uzun sürede, bazılarının ise sadece 10 ila 15 saniye gibi çok kısa bir süre sonra daireleri fark ettiğini söyledi.
Oyulmuş bal kabakları ve mutfak eşyalarının arasına kamufle olmuş hayaleti 11 saniyede bulabilecek misiniz?
Bahar ayları yaklaşıyorken,  İngiltere merkezli moda perakendecisi Quiz, mor, pembe ve kırmızı çiçeklerden oluşan bir bulmaca tasarladı. Quiz, sosyal medya kullanıcılarından görselde gizlenen çantayı bumasını istedi. Rekorun ise 12 saniye olduğu açıklandı. Peki siz 12 saniyenin altında görselde gizlenen çantayı bulabildiniz mi? Eğer yanıtınız ‘evet’ ise oldukça dikkatli birisiniz ve toplumun yüzde10’luk bir kesimindensiniz.
Görsele dikkatli bir şekilde baktınızda çantanın, sol alt köşede olduğunu anlayabilirsiniz.
Yazılım şirketi iCompario tarafından hazırlanan görsel, sosyal medyanın gündemine oturdu. Akıllara durgunluk veren optik illüzyon, arka plana çizgiler yerleştiren Munker-White konsepti kullanılarak üretildi. İnsan gözleri, sadece nesnelerin renklerini değil, aynı zamanda nesneyi çevreleyen renkleri de dikkate aldığından her kullanıcı görselde farklı sayıda renk gördü. 
Peki siz kaç tane renk görüyorsunuz?
iCompario,  “Her ne kadar farklı renklerde yakıt pompaları varmış gibi görünse de,  sadece beş farklı renkte yakıt pompası var ve her sıradaki pompaların renkleri önceki sıradakiyle tamamen aynı.” yanıtını verdi. Yakıt pompalarının rengi, görselin  üzerideki çizgilerde kullanılan renge bağlı olarak algılanıyor. Örneğin, kırmızı bir çizgi yakıt pompasına farklı bir renk algısı veriyor.
Bununla birlikte, Munker-White konsepti, 2019’da kırmızı, mavi ve yeşil çizgilerin arasında yüzen,  farklı renklerde küreler gösteren başka bir optik illüzyonu oluşturmak için kullanıldı. Peki sizce buradaki küreler aslında kaç farklı renge sahip?
Prof. Dr. David Novick’e göre, başlangıçta çeşitli renklerde görünen kürelerin hepsi aynı renktedir. Novick, oluşturduğu görsel için “Sarımsı, kırmızımsı ve mor gibi görünen ama aslında tamamen aynı açık kahverengi temel renge (RGB 255,188,144) sahip kürelerden oluşan üç renkli bir konfeti illüzyonu” yorumunda bulundu.
Bu kumar masasında kim hile yapıyor?
Masadan pul çalan kırmızı elbiseli kadın hile yapıyor.
Uluslararası düzeyde IQ testi yapan bir kurum kavşakta bulunan 7 arabalı zincirin nasıl çözüleceğini sordu. Peki trafiği temizlemek için hangi aracın kaldırılması gerekiyor?
Kavşaktaki 1 ve 2 nolu araç güneye doğru,
4 ve 5 nolu araç batıya doğru,
6 ve 7 nolu araç kuzeye doğru giderken sadece 3 nolu araç doğu istikametinde gidiyor.
Zeka testinin cevabıysa ‘3 numaralı arabanın trafikten kaldırılması’ olacak.
Fotoğraftaki küçük, birbirine bağlı gri kareleri yalnızca 10 saniye durdurarak beyninize meydan okuyabilir misiniz? 
Japonya’daki Ritsumeikan Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Akiyoshi Kitaoka’ya bu herkesin usta olamayacağı bir beceri. Fotoğraftaki optik illüzyonu yalnızca her 100 kişiden biri algılayabiliyor. 
Öte yandan, Kitaoka’ya göre bu tür optik illüzyonlar tarih öncesi sanatçıların, atların ve bizonların mağara çizimlerine hacim ve derinlik eklemek için kayanın doğal çıkıntılarını kullandıkları son 20 bin yıldır insanlık tarihinin bir parçası oldu.
Resimdeki kareler aslında hareket etmiyor. Ancak, fotoğraftaki optik yanılsama, beynimizde  görsel yollarda hareket algılayan nöronları yapay olarak etkinleştiren parlaklık tabanlı kenarlarla düzenlenmiş. Bu da gözlerimizin ışıktaki değişikliğini hareket olarak okumasına yol açıyor.
100 kişiden sadece iki kişi fark edebiliyor…
Uzmanlar 10 saniye içinde bu görseli çözüme kavuşturanın üstün zekalı olduğunu söylüyor. 
Peki, resimdeki kuşlar nerede?
Resme bir de tersten bakın.
Son işlemde sonuç kaç olmalı?
Zebraların siyah ve beyaz çizgilerine saklanan porsuk nerede?
Sizce kedi aşağı mı iniyor yoksa yukarı mı çıkıyor?
Merdivenlerin yapısına bakıldığında kedinin aşağıya indiği açık bir şekilde görülüyor.
Görselde çeşitli renklerde yan yana koltuklar bulunuyor ancak bir adet tek kişilik koltuk bulunuyor.
Tekli koltuk sizce nerede?
Süper Mario’nun merdivenlerde hangi yöne doğru koşuyor?
Dikkatli bakıldığında Süper Mario’nun merdivenlerden aşağı değil yukarı koştuğu fark ediliyor.
Fakat, Süper Mario’nun hangi yöne koştuğunu anlamanın kolay olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 1989 yılında yayınlanan çizgi film “Süper Mario Bros. Süper Şov!”dan bir bölüm izleyenleri ikiye böldü. Videonun birkaç saniyesinde, kahramanın merdivenlerden inip inmediğini anlamak oldukça zor. İlk bakışta, Süper Mario merdivenlerden aşağı koşuyormuş gibi görünüyor. Ama gerçek öyle değil. Bir ipucuna ihtiyacınız olursa, ünlü karakterin sol ayağına bakabilirsiniz ya da merdivenlerden aşağı koşarken ayağınızın bu pozisyonda olup olmayacağına kendiniz karar verebilirsiniz.
Kayıp rakam hangisi?
Resimdeki kalbi, gözü ve beyni bulabildiniz mi?
Dört yapraklı yoncayı bulabildiniz mi?
Bu anahtar hangi kapıyı açar?
Bu haritadakiki uçaklardan bir tanesi test yönde uçuyor. Peki bu karmakarışık havayolu trafiğinde hangi uçağın yolundan saparak ters yönde uçtuğunu bulabilir misiniz?
Güvercinler arasına gizlenmiş kediyi görebildiniz mi? İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre söz konusu karedeki kediyi en erken tespit eden kişinin rekoru 18 saniye.
Resimdeki yavru köpeği fark ettiniz mi?
Ekmek kızartma makinesini bulun
Can simitleri arasındaki donutu (tatlı çörek) bulun.
Külah dondurmalar arasından pembe , mavi ve yeşil renkli buz dondurmayı bulun.
Bu resimdeki renkli ejder yumurtasını bulun.
Bu resimde iki adet tek taş yüzük gizli. Bakalım bulabilecek misiniz?
Bu karede kaç tane ayak görüyorsunuz
Macar karikatürist Gergely Dudas’ın sosyal medyada yayınladığı bu kare kısa sürede hayli popüler oldu. Peki bu karedeki futbol topu nerede?
Bu iki karedeki farklı şeyi görebiliyor musun?
Bu karede hangi harfi görüyorsun?
Hangi çocuk oyunda hile yapıyor?
Sarışın çocuk elinde taş saklıyor.
Bu resimde kaç tane hayvan var?
Bu resimde 13 havyan yer alıyor.
Resimdeki kadınlardan hangisi hamiledir?
Yoga yapan kadın hamiledir. Yaptığı spor hamileler için daha uygundur ve kadının karnı büyümüştür.
Bu noktaları, elinizi kaldırmadan 4 düz çizgi çizerek birleştirebilir misiniz?
Kadınlardan hangisi adamın eşi?
Resimdeki uğur böceği nerede?
Kutuların hangisinde para var?
Dikkatli kişiler fotoğrafın sağ alt köşesindeki çantayı nane yeşili kurdele ile aynı tonda olduğunu tespit edebiliyor.
Kedinin sahibi kim?
Kedinin sahibi, taytları yırtılmış olan kız (ortadaki). Sağındaki kızın taytındaki yırtılmanın sebebi ise kediden ziyade bir yere takılmasından dolayı gerçekleşemiş olabilir.
Avcıların aradığı geyik nerede?
Eksik parça hangisi?
2 numara
Hedef tahtalarından hangisi farklı?
Ortadaki hedef tahtası kenarlardakinden farklı
Şekil 1: Kaleminizi başparmak, işaret parmağı ve orta parmak arasında tutarsanız, kalem tutma tarzı kişilik özellikleriniz ikili bir kişiliğe sahip olduğunuzu gösterir. Bazen insanlara karşı aşırı derecede eleştirelsiniz, bazı günlerde ise son derece kibar ve cömertsiniz. Bazen mutlu ve halinden memnunsunuz, bazı günler ise her küçük şeye sinirleniyorsunuz. 
Şekil 2: Kaleminizi işaret ve orta parmağınız arasında tutarsanız, kalem tutma tarzı kişilik özellikleriniz, anları dolu dolu yaşamayı sevdiğinizi ortaya koyuyor. Çayınızı veya içeceğinizi yudumlamak kadar basit bir şeyin bile keyfine varacaksınız. Affetmek ve unutmak için hızlısın. Hayatın kin beslemek veya enerjinizi olumsuz duygulara harcamak için çok kısa olduğuna inanabilirsiniz.
Şekil 3: Kaleminizi başparmağınız üst üste gelecek şekilde tutarsanız, kalem tutma tarzı kişilik özellikleriniz oldukça hırslı ve istekli olduğunuzu gösterir. İstediğinizi elde etmek için herhangi bir sınırlamaya veya eksikliğe izin vermiyorsunuz. Yine de, duygularınızdan çok fazla etkilenme sorununuz var. Kendinizi ezici düşünce ve duygulara kapılmış halde bulabilirsiniz. Ayrıca kendinizi bir şeyleri aşırı analiz ederken veya fazla düşünürken bulabilirsiniz. Stresli durumlarda endişeli olabilirsiniz.
Şekil 4: Kaleminizi işaret parmağınız ile baş parmağınız arasında tutarsanız, kalem tutma tarzı kişilik özelliklerin gizemli biri olduğunu ortaya koyuyor. İnsanlar ve şeyler hakkında yeni şeyler öğrenmeyi ve kendiniz hakkında çok fazla veya hiçbir şey söylemeden yeni deneyimler kazanmayı seviyorsunuz. İnsanlara kendi hızınızda ve ruh halinizde karışıyorsunuz. Bazen dışa dönük, bazen de sessizce oturup her şeyi gözlemleyeceksiniz. Yine de bir şekilde bir eğlence ortamının hayatı oluyorsun. Bilgiyi özümsemek için sonsuza kadar açsınız. Yeni konseptler ve yeni yerler keşfetmeyi seviyorsunuz. Ancak duygusal olarak çok korunuyorsunuz.
Bu karedeki tekli koltuk nerede?
Resimde gizlenmiş kitap nerede?
Bu resimde de bir poker pulu saklı
Bu resimdeki kalem nerede?
Farklı görünen kediyi bulun
Çiftler arasından farklı olanı bulun.
Hangisi diğerlerinden farklı?
Resimlerden hepsi aynı, sadece bir farklı. Farklı olanı bulabilir misin?
Hangi inek diğerlerinden farklı oturuyor?
Farklı olan resmi bulun.
Buradaki resimlerden farklı olanı bulabilecek misin?
Diğerlerinden farklı ikiliyi bulun.
Hangi at diğerleri gib değil?
Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir