1. Anasayfa
 2. Haberler

Uzmanlar uyardı: Tam Güneş tutulması ölümcül kazaları artırabilir


0

Uzmanlar uyardı: Tam Güneş tutulması ölümcül kazaları artırabilir

ABD’de 2017 yılında gerçekleşen Güneş tutulması sırasında meydana gelen araba kazalarına ilişkin bir analiz yapıldı. Bu analize göre, nisan ayında gerçekleşmesi beklenen tam Güneş tutulmasının ölümcül araba kazalarında artışa yol açabileceği iddia ediliyor.

Bilim insanları yeni bir raporda, 8 Nisan’daki tam Güneş tutulmasının ölümcül araba kazalarında artışa yol açabileceği konusunda uyardı. Tutulmaya bağlı göz yaralanmalarını araba kazalarından daha sık duyuyoruz. Ancak araştırmacılar, Kuzey Amerika’daki son tam tutulma sırasında ölümcül kazalarda önemli bir artış görüldüğü konusunda uyardı. Kazalardaki artış, tutulmanın neden olduğu gündüz karanlığına bağlı değildi.

TUTULMAYI İZLEMEK İSTEYENLER KAZA YAPTI Uzmanlar, tutulmanın gerçekleştiği saat diliminde kazalarda aslında azalmalar kaydedilidğini ancak öncesinde ve sonrasında artış gözlemlendiğini kaydetti. Kazaların arttığı saatler, insanların tutulmayı izlemek için gözlem yerlerine seyahat ettikleri ve özellikle de sonrasında evlerine döndükleri saatler olarak belirlendi. ABD’de 2017 yılındaki tutulma sırasında 20 milyon insan tutulmayı izlemek için şehirler arası seyahat etti.

ÖLÜMCÜL KAZALARDA YÜZDE 31 ARTIŞ Genel olarak tutulma sırasında gerçekleştirilen yolculukların ölümcül kazalarda yüzde 31’lik bir artışa neden olduğu ortaya çıktı. Bu artış, Şükran Günü ve 4 Temmuz gibi özel günlerde ve tatillerde görülenlerle paralellik gösteriyor. Başka bir deyişle, 2017’deki tutulma sırasında saatte yaklaşık 10,3 kişi ölümcül kazalara karıştı. Sıradan günlerde bu oran saatte 7,9 kişiydi.

95 DAKİKADA BİR ÖLÜMLÜ KAZA Araştırmacılar, “Bu, ortalama olarak her 25 dakikada bir fazladan kazaya karışan kişi ve her 95 dakikada bir kaza sonucu ölüm anlamına geliyor” ifadelerini kullandı. Risk zamanla değişiklik gösterdi; tutulmadan önce ortalamanın üzerine çıktı, tutulma sırasında altına düştü ve tutulmadan sonra en yüksek seviyelerine (ortalamanın neredeyse yüzde 50 üzerine) çıktı. Yeni çalışmanın yalnızca ölümcül kazaları dikkate aldığını belirtmekte fayda var.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir