1. Anasayfa
 2. Haberler

Uzayda 21. gün: Boeing astronotları mahsur kaldı, ne zaman dönecekleri belli değil

Uzayda 21. gün: Boeing astronotları mahsur kaldı, ne zaman dönecekleri belli değil
0

Uzayda 21. gün: Boeing astronotları mahsur kaldı, ne zaman dönecekleri belli değil

Boeing’in skandallarla dolu mekiği Starliner uzayda mahsur kaldı. iki NASA astronotunu taşıyan uzay aracının gemide çeşitli arızalar bulunmasından dolayı yerinden çıkamadığı bildirildi. 6 Haziran’da uzay istasyonuna ulaşan ve 1 hafta kalması beklenen aracının uzaydaki 21. günü. Dünya’ya dönüşü birçok kez ertelenen Starliner’in dönüş tarihi bilinmiyor.

Boeing’in SpaceX’e rakip olması beklenen Starliner uzay aracı taşıdığı iki NASA astronotu ile birlikte uzayda mahsur kaldı. 6 Haziran’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na NASA astronotları Suni Williams ve Butch Wilmore ile birlikte inişini gerçekleştiren uzay aracı 21 gündür uzayda. Bu bir hafta sürmesi beklenen yolculuğun çok üstünde.
Defalarca kez dönüşü ertelenen Starliner uzay aracının, gemide çeşitli arızalar bulunmasından dolayı yerinden çıkamadığı bildirilmişti. 
Kesin dönüş tarihi bilinmeyen araç en az 2 Temmuz’a kadar Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) bağlı kalacak.
Daha sonra 18 Haziran salı günü planlanan kalkış tarihi yeniden 26 Haziran’a kaydırıldı. Gerekçe benzerdi: Ekstra zaman, helyum sızıntılarının ve itici sorunlarının daha ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesine olanak tanıyacaktı.
SpaceX zaten bu tür uçuşları Crew Dragon kapsülüyle gerçekleştiriyor; Elon Musk’ın şirketi sekizinci uzun süreli mürettebatlı görevinin ortasında.
NASA yetkilileri cuma günkü güncellemede, “İstasyonda bol miktarda kaynak bulunduğundan ve istasyonun programı Ağustos ortasına kadar nispeten müsait olduğundan mürettebatın istasyondan ayrılmak için zaman sıkıntısı yok” dedi.
Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir