1. Anasayfa
 2. Haberler

Teknolojide yeni adım: Biyonik bacak, ampute bireyleri doğal yürüme hızlarına kavuşturacak

Teknolojide yeni adım: Biyonik bacak, ampute bireyleri doğal yürüme hızlarına kavuşturacak
0

Teknolojide yeni adım: Biyonik bacak, ampute bireyleri doğal yürüme hızlarına kavuşturacak

Sinir sistemi merkezli teknolojiyle geliştirilen biyonik bacağın, kas bağlarıyla iletişim kurması sayesinde ampute bireyler doğal yürüme hızını geri kazanabilecek.

Nature Medicine dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında, biyonik bacağın beyin faaliyetini kontrol eden kaslardaki sinirlerle iletişimi incelendi.

ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları, dizden aşağısı ampute edilmiş 14 kişinin katılımıyla bir çalışma yaptı. Araştırmada, bu kişilerden 7’sine nöroprotez teknolojisiyle geliştirilen biyonik bacak takılırken, diğer 7’sine ise standart uygulama yapıldı. Katılımcıların düz ve engelli zeminde yürüyüşlerinin incelendiği araştırmada, biyonik bacağı olanların diğer gruba oranla yüzde 41 daha hızlı hareket ettiği tespit edildi. Araştırmada, biyonik bacağa sahip kişilerin dans ederken ve koşarken de sorunsuz hareket edebildiği kaydedildi. DOĞAL VE NORMAL HIZDA YÜRÜYEBİLİYORLAR  Noröprotez teknolojisiyle geliştirilen biyonik bacağın kaslara yerleştirilen sensörler aracılığıyla hareket kabiliyeti kazandığına işaret edilen araştırmada, bu sensörlerin proteze ayak bileğini ne kadar bükeceğini ve yürürken ne kadar güç harcayacağını hesaplamaya olanak sağladığı belirtildi. Araştırmada, söz konusu sürecin zihinde zamanla alışkanlık kazandığı ve ampute bireyin “doğal ve normal” hızda yürüyebildiği aktarıldı. Araştırmaya önderlik eden Hugh Herr, araştırma sonucunu “mucizevi” olarak değerlendirerek, çalışmanın gelecek dönemde protez yapımını önemli derecede etkileyebileceğini belirtti.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir