1. Anasayfa
 2. Haberler

SpaceX’ten ilk özel görev! Uzay yürüyüşü için tarih belirlendi

SpaceX’ten ilk özel görev! Uzay yürüyüşü için tarih belirlendi
0

SpaceX'ten ilk özel görev! Uzay yürüyüşü için tarih belirlendi

Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX’in uzay yürüyüşü içeren ilk ticari uzay misyonu Polaris Dawn’ın fırlatma tarihi açıklandı. Görev kapsamında SpaceX’e ait Falcon 9 roketi Dragon uzay aracını, insanların en az 50 yıldır gitmediği kadar uzağa fırlatacak. Beş gün sürmesi planlanan görevde mürettebat Dünya’nın 700 kilometre uzağında 38 farklı deney yürütecek.

SpaceX’in 31 Temmuz’da başlaması planlanan Polaris Dawn uzay görevi, özel bir şirketin gerçekleştirdiği ilk ticari uzay misyonu olacak. Polaris Dawn, milyarder Jared Isaacman’in liderliğini ve finansmanını üstlendiği üç görev içeren Polaris Programı’nın ilk ayağını oluşturuyor. Görev kapsamında SpaceX’e ait Falcon 9 roketi Dragon uzay aracını, insanların en az 50 yıldır gitmediği kadar uzağa fırlatacak.

700 KİLOMETRE UZAĞA GİDECEKLER Polaris Dawn, mürettebatını Dünya’nın yaklaşık 700 kilometre yukarısına taşıyacak. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Uluslararası Uzay İstasyonu, yörüngenin yaklaşık 400 kilometre yükseklikte. Mürettebat, görev için özel olarak üretilen SpaceX uzay kıyafetleri ve bir dizi deneyle birlikte ilk özel uzay yürüyüşünü gerçekleştirecek. Görevin toplamda beş gün sürmesi planlanıyor.

38 DENEY GERÇEKLEŞTİRİLECEK Araçta yer alan uzmanlar bu yükseklikte uzay yolculuğu ve radyasyonun astronotların sağlığı üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla 38 deney yürütecek. Görev kapsamında Dragon kapsülü, Isaacman’in yanı sıra üç kişiyi daha uzayın derinliklerine çıkaracak.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir