1. Anasayfa
 2. Haberler

NASA’nın çılgın görevi tamamlandı! 1 yıl “Mars”ta yaşadılar!

NASA’nın çılgın görevi tamamlandı! 1 yıl “Mars”ta yaşadılar!
0

NASA'nın çılgın görevi tamamlandı! 1 yıl

Bir yıldan uzun bir süre önce başlayan NASA’nın Mars görevinin bir parçası olan Mars simülasyonu tamamlandı. Gönüllü olan dört astronot 378 günün sonunda dışarı çıktılar.

Bir yıldan uzun bir süre sonra, dört gönüllü Mars’ta olası yaşam üzerine olan NASA deneyini tamamladı.
“Chapea” adı verilen program, iki kadın ve iki erkeğin 160 metrekarelik Mars simülasyon alanını 378 gün sonra, cumartesi günü terk etmelerinin ardından sona erdi.
ABD uzay ajansı NASA’nın teknik lideri Julie Kramer, projenin “karmaşık sistemler hakkında önemli şeyler öğrenilmesini sağladığını ve Mars’a gidiş ve dönüş yolculuğunu çok daha güvenli hale getireceğini” söyledi. Kramer, 2025 ve 2027 yılları için benzer “Chapea” görevlerini duyurdu.
NASA’nın deneyi bir yıldan fazla bir süre için tasarlandı: Dört kişi NASA arazisinde 378 gün yaşadı. Penceresiz “Mars Dune Alpha” bir 3D yazıcı yardımıyla oluşturuldu. Gönüllülerin buradan ayrılmasına izin verilmedi.
Astronotlar ailelerinin yanına dönmeden önce kameralar önünde kısa bir konuşma yaptı.
Ross Brockwell Mars yolculuğuna bakarak “Bunları birlikte yaratabiliriz” dedi. “Merak duygumuzu ve kararlılığımızı barış ve refaha ulaşmak için kullanabilir ve Dünya’daki tüm insanların yararına bilgi ve neşeyi serbest bırakabiliriz.”Brockwell, NASA’nın deneyinin harika bir deneyim olduğunu sözlerine ekledi. “Ve umuyorum ki gerçeğe, insanları Mars’ta görmeye bir adım daha yaklaşacağız” dedi.
NASA’nın Houston, Teksas’ta gerçekleştirdiği bu deneyden elde edilen bulgular, uzun süreli uzay yolculuğu koşullarında bireylerin ruh sağlığını araştırdığı için psikoloji alanına önemli ölçüde katkıda bulunuyor.
“Chapea” programının başarısı, NASA’nın 2025 ve 2027 yıllarında benzer görevler planlamasıyla birlikte, Dünya’nın ötesine uzay yolculuğuna olan ilgiyi arttırdı.
NASA’nın ABD’de başlattığı ve uzay araştırmalarının ayrılmaz bir parçası olan Teksas’taki proje, uzay yolculuğunu daha güvenli hale getirmeyi ve gelecekte Mars’ta kolonileşme çabalarının önünü açmayı amaçlıyor.
NASA’nın misyonuyla uyumlu olan “Chapea” programı, uzun vadede sadece ABD’ye değil gezegenimizdeki tüm insanlara fayda sağlama hedefiyle bilim ve teknolojiyi teşvik etmeyi amaçlamaktadır.
NASA keşfedilmemiş bölgelere doğru ilerlemeye devam ederken, Teksas’taki Mars simülasyonunun gelecek nesillerdeki kadın ve erkekleri evreni keşfetmeye ve insan sağlığı ve bilgisinin iyileştirilmesine katkıda bulunmaya teşvik ettiği belirtildi.
Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir