1. Anasayfa
 2. Haberler

Nadir canlıların yaşadığı yerler toplu yok oluşu önleyebilir

Nadir canlıların yaşadığı yerler toplu yok oluşu önleyebilir
0

Nadir canlıların yaşadığı yerler toplu yok oluşu önleyebilir

Bilim insanlarının yaptığı yeni araştırma, nadir canlılara ev sahipliği yapan bölgelerin korunmasının, toplu yok oluşu öleyebileceğini ortaya koydu.

Nadir bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapan ancak koruma altında olmayan alanların korumaya alınması, söz konusu türlerin yok olmasını önleyebilir.  “Frontiers in Science” dergisinde yayımlanan araştırmada, ender bitki ve hayvan türlerinin yoğunlaştığı bölgeler incelendi. Araştırmada, dünyadaki toprakların yaklaşık yüzde 1,2’sine tekabül eden nadir bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapan ancak henüz koruma altında olmayan 17 bin bölge ele alındı.

“HÜKÜMETLERİN EN BÜYÜK ÖNCELİĞİ OLMALI” Yaklaşık 164 milyon hektarlık bu alanların korunmasının, söz konusu türlerin yok olmasını önleyebileceği tespit edildi. Koruma alanlarının tahribinin, türlerin yok olmasını hızlandırdığı aktarılan araştırmada, bu alanların hükümetlerin en büyük önceliği olması gerektiği ifade edildi. Araştırmada, söz konusu alanların yüzde 80’inden fazlasının sadece 30 ülkede yer aldığı belirtilirken yaklaşık yüzde 72’sinin de 10 ülkede bulunduğu kaydedildi. Korunmasız yerlerin “çok küçük alanlarda” yoğunlaştığını belirten araştırmacılardan Dr. Eric Dinerstein, “acil koruma için bu alanların hedeflenmesinin” kitlesel yok oluşun önlenmesi açısından çok kritik olduğuna dikkati çekti.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir