1. Anasayfa
 2. Haberler

İtalya, Google’dan 1 milyar euroluk ödenmemiş vergi talep ediyor

İtalya, Google’dan 1 milyar euroluk ödenmemiş vergi talep ediyor
0

İtalya, Google'dan 1 milyar euroluk ödenmemiş vergi talep ediyor

Google, İtalya’da yaşadığı vergi anlaşmazlığından dolayı 1 milyar euroluk vergi ödemesiyle karşı karşıya. İtalya Gelir İdaresi’nin ABD’li şirkete 2018 ila 2022 yıllarını kapsayacak bir soruşturma başlattığı öne sürüldü.

Arama motoru Google’ın İtalya’da başı dertte.

Reuters’ın haberine göre, ABD’li şirketin Roma makamlarıyla önemli bir vergi anlaşmazlığını çözmesinden yedi yıl sonra İtalya, Google’dan ödenmemiş vergi ve cezalar için 1 milyar euro ödemesini istiyor. Bir Google sözcüsü, “İtalya da dahil olmak üzere faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde vergi düzenlemelerine uyuyoruz.” dedi. Bazı kaynaklar İtalya Gelir İdaresi’nin Google ile ya bir uzlaşmayla ya da adli bir davanın açılmasıyla sonuçlanabilecek çekişmeli bir süreç başlattığını söyledi.

SORUŞTURMA 2018 VE 2022 YILLARINI KAPSIYOR

Soruşturmanın Aralık 2022’de başlatıldığını ve iddiaların 2018 ila 2022 yıllarını kapsadığı belirtildi. Bir önceki soruşturmada olduğu gibi Milano savcıları tarafından yürütülen soruşturmada da Google’ın İtalya’da elde ettiği gelirler üzerinden vergi beyan etmediği ve ödemediği iddia edildiği ancak bu kez suçlamanın temelinin farklı olduğu kaydedildi.

2017’DE 306 MİLYON VERGİ ÖDEMİŞTİ Google 2017 yılında, ülkede faaliyet gösteren personeli nedeniyle İtalya’da daimi bir kuruluşa sahip olduğu kabul edildiği için 306 milyon euro vergi ödemişti.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir