1. Anasayfa
 2. Haberler

Google Earth görüntüledi: ABD’nin gizli silahı Manta Ray

Google Earth görüntüledi: ABD’nin gizli silahı Manta Ray
0

Google Earth görüntüledi: ABD'nin gizli silahı Manta Ray

ABD’nin “Manta Ray” adı verilen çok gizli insansız denizaltı silahı, Google Earth tarafından görüntülendi. Kaliforniya’daki Port Hueneme deniz üssüne yanaştığı görünen araç kısa sürede gündem oldu.

ABD’nin “Manta Ray” adını verdiği, Rusya ve Çin’in denizaltı operasyonlarına karşı ürettiği çok gizli denizaltı aracı Google Earth tarfından görüntülendi. Yeni nesil mürettebatsız sualtı aracı Northrop Grumman tarafından yakıt ikmali gerektirmeden okyanusta uzun süre hareket edecek şekilde tasarlandı.
Havacılık ve uzay grubu denizaltının, insan lojistiğine ihtiyaç duymadan uzun süreli, uzun menzilli ve yük taşıma kapasitesine sahip olduğunu söyledi. 
Kaygan tasarımı ve kendisini su altında derinlere demirleme yeteneği nedeniyle adını “Hayalet Vatoz” olarak bilinen deniz canlısından aldığı belirtildi.
ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı Manta Ray program yöneticisi Dr. Kyle Woerner, süzülme tekniğini kullanan aracı, “Yeni Nesil Mürettebatsız Sualtı Aracı / Uncrewed Underwater Vehicle (UUV) sınıfında yer alan Manta Ray çok çeşitli deniz görevlerini mümkün kılmak için farklı boyut ve türlerde yük bölmeleri ile tasarlanmıştır. Modüler tasarımı sayesinde sökülüp sıradan nakliye konteynırlarında taşınabiliyor ve özel liman tesislerine olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor” diye anlattı.
Mayıs ayında suya indirilen prototip, Güney Kaliforniya açıklarında üç aydan fazla bir süre boyunca test edildi. Düşük güçte çalışabilen araç   kendini deniz tabanına gömerek bir nevi kış uykusuna yatıyor.
Savunma analistleri ABD Donanması’nın insansız araç teknolojisini geliştirme çabasını, Rusya ve Çin’in denizaltı operasyonlarına karşı stratejik bir önlem olarak değerlendiriyor.
Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir