1. Anasayfa
 2. Haberler

Elon Musk: Yapay zeka iki yıl içinde insan aklını geride bırakacak


0

Elon Musk: Yapay zeka iki yıl içinde insan aklını geride bırakacak

Teknoloji milyarderi Elon Musk, yapay zekanın gelecek yılın sonuna kadar insan aklını aşacağı konusunda uyardı. Musk, yapay zekanın iki yıl içinde “en akıllı insandan daha akıllı olacağını” iddia ederek teknolojinin durmak bilmeden gelişmesinin “korkunç sonuçlar doğurabileceğini” söyledi.

Yapay zeka konusunda sürekli fikir değiştiren teknoloji milyarderi Elon Musk, sosyal medya platformu X hakkında bir röportajda konuştu. Musk verdiği röportajda, yapay zekanın gelecek yılın sonuna kadar insan aklını geride bırakacağını söyledi. Musk, yapay zekanın iki yıl içinde “en akıllı insandan daha akıllı olacağını” iddia etti. Hatta Musk, beş yıl içinde “duyarlı yapay zekaların” sayısının insanlardan daha fazla olacağını öngörüyor. Ancak Musk, gelişmiş çipler ve elektrikteki bir kıtlığın yapay zekanın gelişimini engelleyebileceğini iddia ettiğinden insanlığın bir şansı olabilir.

“5 YIL İÇİNDE TÜM İNSANLIĞI GEÇECEK” Musk, “Tahminimce önümüzdeki yılın sonuna doğru herhangi bir insandan daha akıllı bir yapay zekaya sahip olacağız. Yapay zekanın duyarlı hesaplama miktarının, beş yıl içinde muhtemelen tüm insanları aşacağını düşünüyorum” diye konuştu. Elon Musk açıklamasında ayrıca yapay zekanın şimdiye kadar gördüğü en hızlı ilerleyen teknoloji olduğunu da belirtti. Yapay zekanın ilk etkileri iyi huylu görünse de nihai sonuçlarının korkunç olabileceğini ekledi.“İNSAN IRKINI YOK EDEBİLİR” Musk yapay zekanın gücünün sınırları olmadığı hakkında, “Eğer bir yapay zeka bu kadar çok güce sahipse, çeşitliliği güçlendirebilir ve aynı türde çok fazla insan ya da aynı cinsiyetten çok fazla insan olduğuna karar verebilir. Çeşitlilik sayısı doğru olduğuna inandığı sayıya ulaşana kadar insan ırkını yok edebilir” ifadelerini kullandı. Elon Musk ayrıca teknolojinin potansiyel tehlikeleri hakkında da gelişmiş yapay zekaların “insanlığa yönelik en büyük tehditlerden biri” olabileceği konusunda defalarca uyarıda bulundu. Endişelerine rağmen Musk, modern yapay zekanın gelişimindeki kilit isimlerden biri olmaya devam ediyor.. Musk ayrıca kendi üretken yapay zeka sistemi Grok AI’nın geliştirilmesine de devam ediyor.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir