1. Anasayfa
 2. Haberler

Boeing’de uzay skandalı: 8 günlüğüne gittiler, mahsur kaldılar

Boeing’de uzay skandalı: 8 günlüğüne gittiler, mahsur kaldılar
0

Boeing'de uzay skandalı: 8 günlüğüne gittiler, mahsur kaldılar

Boeing’in iki NASA astronotunu taşıyan Starliner mekiğinin Dünya’ya dönüşü yeniden ertelendi. NASA, astrnotların eve dönüş tarihinin en erken 2 Temmuz olabileceğini açıkladı. Uzay istasyonunda 8 gün kalması planlanan astronotlar temmuz başında neredeyse bir ay uzayda mahsur kalmış olacak. Starliner uzay aracının, gemide çeşitli arızalar bulunmasından dolayı yerinden çıkamadığı bildirildi.

NASA cuma günü yaptığı açıklamada Boeing Starliner’ın önümüzdeki hafta için planlanan Dünya’ya dönüşünün tekrar ertelendiğini duyurdu.
Starliner, daha önce belirtilen hedef tarih olan 26 Haziran’dan yaklaşık bir hafta sonra, en az 2 Temmuz’a kadar Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) bağlı kalacak.
Ekstra süre, Boeing ve NASA’ya, araçta ortaya çıkan çeşitli sorunları değerlendirmek için daha fazla zaman tanıyacak.
Starliner’ın Mürettebat Uçuş Testi olarak bilinen görevi, NASA astronotları Butch Wilmore ve Suni Williams’ı Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdi.
Uzay aracı, 5 Haziran’da fırlatıldı ve bir gün sonra yörüngedeki istasyona ulaştı.
Ancak bu fırlatma tam anlamıyla sorunsuz olmadı. Starliner, 28 reaksiyon kontrol sistemi iticisinden beşinde sorun yaşadı. Bunlardan dördü sonunda tekrar aktive edildi.
Ayrıca ekip üyeleri Starliner’ın tahrik sisteminde beş küçük helyum sızıntısı fark etti. Bunlardan biri fırlatmadan önce tespit edildi ancak ciddi bir sorun olarak görülmedi.
Dördü ise, United Launch Alliance Atlas V adlı kapsülün roketinden fırlatılmasının ardından ortaya çıktı.
Starliner’ın başlangıçta uzay istasyonunda yaklaşık bir hafta geçirmesi planlanmıştı.
Ancak 9 Haziran’da NASA ve Boeing, aracın kontrollerine daha fazla zaman tanımak için dönüş tarihinin en erken 18 Haziran’a ertelendiğini duyurdu.
Daha sonra 18 Haziran salı günü planlanan kalkış tarihi yeniden 26 Haziran’a kaydırıldı. Gerekçe benzerdi: Ekstra zaman, helyum sızıntılarının ve itici sorunlarının daha ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesine olanak tanıyacaktı.
SpaceX zaten bu tür uçuşları Crew Dragon kapsülüyle gerçekleştiriyor; Elon Musk’ın şirketi sekizinci uzun süreli mürettebatlı görevinin ortasında.
NASA yetkilileri cuma günkü güncellemede, “İstasyonda bol miktarda kaynak bulunduğundan ve istasyonun programı Ağustos ortasına kadar nispeten müsait olduğundan mürettebatın istasyondan ayrılmak için zaman sıkıntısı yok” dedi.
Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir