1. Anasayfa
 2. Haberler

ABD ve İngiltere’den Çin destekli bilgisayar korsanlığına yaptırım


0

ABD ve İngiltere'den Çin destekli bilgisayar korsanlığına yaptırım

ABD ve İngiltere tarafından Çin hükümetinin casusluk teşkilatının desteklediği bilgisayar korsanlarına yaptırım uygulanacağını açıkladı. ABD hükümeti saldırganları politikacıları, gazetecileri ve işletmeleri hedef almakla suçluyor. Çin Dışişleri Bakanlığı ise iddiaların ardından yaptrımlara yönelik açıklamada bulundu.

ABD’ye göre, operasyonda siyasi muhalifler ve Çin’i eleştirenlerin karmaşık kimlik avı saldırılarının hedefi olduğu görüldü. Bu da bazı e-posta sistemlerinin tehlikeye atılmasına yol açtı. ABD hükümeti, siber saldırıların yürütülmesinden sorumlu olduğunu iddia ettiği bilgisayar korsanlarına karşı uygulanacak yaptırımları duyurdu. Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı’na bağlı siber casusluk grubu “APT31” ile bağlantılı iki kişi ve bir paravan şirkete de İngiltere tarafından yaptırım uygulandı.

PARAVAN ŞİRKETE YAPTIRIM KARARI ABD, Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı’nın paravanı olarak nitelendirdiği ve “birden fazla kötü niyetli siber operasyon için kılıf görevi gören” Wuhan Xiaoruizhi Bilim ve Teknoloji Şirketi’ne yaptırım uyguladığını açıkladı. Basın bültenlerinde ve açık iddianamede ABD hükümeti, Çin’i on yılı aşkın süredir devam eden ayrıntılı ve devlet destekli bir bilgisayar korsanlığı programı yürütmekle suçladı.

ÇİN HÜKÜMETİNDEN YILLAR SÜREN SİBER SALDIRI ABD Başsavcısı Merrick Garland, hackleme operasyonunu “Çin hükümetinin kendisini eleştirenleri hedef almaya ve korkutmaya istekli olmasının” kanıtı olarak nitelendirdi. Hazine ofisi, savunma, havacılık ve enerji de dahil olmak üzere ABD’nin kritik altyapı sektörlerini hedef alan siber saldırılar için Wuhan şirketine bağlı iki Çin vatandaşı Zhao Guangzong ve Ni Gaobin’i hedef gösterdi. Bu ikilinin hacker grubu “APT31” ile bağlantılı olduğu düşünülüyor. ABD Adalet Bakanlığı bilgisayar korsanlarını, bilgisayarlara izinsiz giriş yapmak ve elektronik dolandırıcılık yapmak üzere komplo kurmakla suçladı. ÇİN İDDİALARA YANIT VERDİ Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD ve İngiltere’nin Çin’i siber saldırılarla suçlaması hakkında açıklama yaptı. Çin açıklamasında, yaptırımlara karşı hamle yapılacağını belirtti ve iki ülkeye de güvenlik sorunlarını siyasete dahil etmeyi bırakma çağrısında bulundu.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir