1. Anasayfa
 2. Haberler

AB antitröst düzenleyicileri Apple’a soruşturma açtı

AB antitröst düzenleyicileri Apple’a soruşturma açtı
0

AB antitröst düzenleyicileri Apple'a soruşturma açtı

AB antitröst düzenleyicileri, Apple’ın App Store kurallarının Dijital Piyasalar Yasası’nı (DMA) ihlal ettiğini ve soruşturma başlattıklarını açıkladı. Soruşturma, Apple’ın üçüncü taraf uygulama geliştiricilerini ve mağazaları kısıtladığı iddialarını içeriyor. Avrupa Komisyonu, geliştiricilerin tüketicilere alternatif teklifleri sunmasını engelleyen bu kuralların adil olmadığını belirtti.

AB antitröst düzenleyicileri bugün yaptığı açıklamada, Apple’ın App Store kurallarının, uygulama geliştiricilerin tüketicileri alternatif tekliflere yönlendirmesini engellediği için DMA olarak bilinen AB teknoloji kurallarını ihlal ettiğini söyledi.

AB antitröst ve teknoloji düzenleyicisi olarak da görev yapan Avrupa Komisyonu, Mart ayında başlatılan bir soruşturmanın ardından ön bulgularını Apple’a gönderdiğini söyledi.

SORUŞTURMA AÇTI

AB yürütme organı ayrıca iPhone üreticisi hakkında üçüncü taraf uygulama geliştiricileri ve uygulama mağazalarına yönelik yeni sözleşme gereklilikleri nedeniyle de bir soruşturma açtığını söyledi.

AB düzenleyicileri yaptığı açıklamada “Bu iş koşullarının hiçbiri geliştiricilerin müşterilerini özgürce yönlendirmelerine izin vermiyor. Örneğin, geliştiriciler uygulama içinde fiyat bilgisi veremez ya da alternatif dağıtım kanallarında mevcut olan teklifleri tanıtmak için müşterileriyle başka herhangi bir şekilde iletişim kuramazlar.” dedi.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir