1. Anasayfa
 2. Haberler

2 bin yıllık papirüs: İsa’nın çocukluğuna dair en eski kayıt keşfedildi

2 bin yıllık papirüs: İsa’nın çocukluğuna dair en eski kayıt keşfedildi
0

2 bin yıllık papirüs: İsa'nın çocukluğuna dair en eski kayıt keşfedildi

Almanya’da bir kütüphanede yıllardır sergilenen bir belgenin gizemi çözüldü. 2 bin yıllık olduğu düşünülen el yazması belgenin İsa’nın çocukluğuna dair bilinen en eski kayıt olduğu öğrenildi.

Almanya’nın Hamburg kentindeki bir kütüphanede uzun süre önemsiz bir belge olarak muhafaza edilen el yazması papirüsun 4. veya 5. yüzyıla ait eski bir dini belge olduğu ortaya çıktı. 

2 bin yıllık olduğu düşünülen metinin, İsa’nın çocukluk yıllarına ait bir hikayeyi içerdiği öğrenildi.

El yazması, İsa’nın çocukluğundan kalma, 12 kil serçesini canlı kuşlara dönüştürdüğü “serçelerin canlanmasının” başlangıcını anlatıyor. Yunan harfleriyle toplam 13 satırdan oluşuyor ve o dönemde Hıristiyan bir toplum olan Geç Antik Mısır’dan geliyor. Keşif, teoloji hocası Lajos Berkes ve diğer uzmanlar tarafından yapıldı.

Berkes, papirüs parçasının ilk başta günlük bir belge olarak düşünüldüğünü ancak içeriğin dikkat çekici olduğunun anlaşılmasıyla büyük bir keşif yaptıklarını vurguladı.

EN ESKİ BELGE  Thomas’ın Bebeklik İncili (IGT), İsa’nın çocukluğunu anlatan eski metin olup, Antik ve Orta Çağ’da popülerdi ancak bazı Hıristiyan yazarlarının doğruluğu konusunda şüpheleri bulunduğu için resmi olarak İncil’e dahil edilmedi.

IGT’nin en eski bilinen versiyonu 11. yüzyıldan kalma bir kodekstir. Ancak, Hamburg’daki kütüphanede bulunan yeni papirüs parçası, bu belgenin 600 yıl öncesine ait.

Bu keşif, Thomas’ın Bebeklik İncili’nin kökenleri ve geçmişi hakkında önemli yeni bilgiler sağlayayacağı tahmin ediliyor. 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir