1. Anasayfa
 2. Haberler

14 yıl bile yetersiz: Dünya asteroit çarpmasına karşı hazırlıksız

14 yıl bile yetersiz: Dünya asteroit çarpmasına karşı hazırlıksız
0

14 yıl bile yetersiz: Dünya asteroit çarpmasına karşı hazırlıksız

NASA ve ABD hükümeti tarafından yayımlanan resmi belgeye göre Dünya, 14 yıl önceden haber verilse bile olası bir asteroit çarpmasına karşı savunmasız.

NASA geçmişte dinozor soyunu ortadan kaldıran asteroit çarpmalarına karşı insanlığın ve günümüz Dünya’sının tamamen savunmasız olduğunu açıkladı.
Gezegen Savunma Koordinasyon Ofisi tarafından yapılan bir simülasyona göre insanlık, bir asteroidin Dünya’ya çarpmasına karşı savunmasız durumda.
Rapora göre Dünya, 14 yıl önceden haber verilse bile, yıkıcı bir asteroit çarpmasına karşı kendini savunmak için gerekli uzay görevlerini hızlı bir şekilde uygulamak için sınırlı hazırlığa sahip.
Öngörülebilir gelecekte bilinen önemli bir asteroit çarpma tehdidi olmamasına rağmen, iki yılda bir düzenlenen etkinlik, üst düzey uzmanların böyle bir çarpmaya hazırlanma becerilerini değerlendirdi. Raporda, “Bir asteroit tehdidi senaryosunda uzay misyonları hakkında karar verme süreci belirsizliğini koruyor” ifadeleri yer aldı. “Bu süreç ABD’de ya da uluslararası düzeyde yeterince tanımlanmamıştır” diye devam edildi.
Tatbikat sırasında uzmanlar, daha önce hiç tespit edilmemiş bir asteroidin yaklaşık 14 yıl içinde Dünya’ya çarpma olasılığının yüzde 72 olduğu varsayımsal bir senaryoya karşı olası ulusal ve küresel tepkileri değerlendirdi.
Tatbikat kapsamında asteroit boyutları 60 ila 800 metre arasında değişirken, en olası asteroit 100 ila 320 metre arasında olacak. Yapılan çalışmaya göre çarpmanın hiç kimseyi etkilememe ihtimali yüzde 45, binden fazla kişiyi etkileme ihtimali yüzde 47, 100 bin kişiyi etkileme ihtimali yüzde 28, 1 milyondan fazla kişiyi etkileme ihtimali yüzde 8 ve 10 milyon kişiyi etkileme ihtimali yüzde 0,04 seviyesinde bulunuyor.
Rapor, 14 yıllık bir süreç boyunca gerçekleştirilecek uzay görevinin zorluklarla karşılaşabileceğini belirtiyor. Siyasi liderlik değişiklikleri, personel rotasyonu ve sürekli değişen dünya olayları gibi faktörler, uzay görevini etkileyebilir. Örneğin, rapor, bir asteroitle başa çıkmak için belirli bir sürecin olmadığını vurguluyor.
NASA’nın DART görevi bu konuda önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Uluslararası işbirliği süreçleri henüz tanımlanmamış durumda, bu da karar verme süreçlerini zorlaştırabilir. Gelecekte Dünya’ya çarpacak büyük bir asteroit olasılığı düşük olsa da, asteroid kaynakları tam olarak bilinmiyor ve bazıları tespit edilemiyor.
Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

© Copyright 2023 Pandermos Bilişim Ltd. Tüm Hakları Saklıdır

Yazarın Profili
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir